Ach ty vši! Jak se jich zbavit jednou provždy?

Každý z nás jednou přišel domů ze školy s tím, že spolužáci mají vši. Následující den jsme je přinesli taky. Generace se mění, vši však zůstávají. Co dělat, když s nimi přijde i vaše dítě?

Důležité je si pamatovat: nenastal konec světa! Hlavně nepanikařte. Školákovo oblečení ihned vyperte. Vši se totiž nedrží jen ve vlasech, ale i jinde dokáží strávit až 24 hodin. Kdybyste dali věci ze školy do skříně, měli byste za chvíli vší plný dům.

Pod sprchu!

Pořádně svému žáčkovi umyjte hlavu. Nejlépe speciálním šampónem přímo proti vším. To ovšem nestačí, vši jsou houževnatá stvoření. Určitě použijte odvšivovací prostředek, jenž najdete v každé drogerii. Pozor! Snažte se koupit ten co nejnovější. Vši si totiž na dříve osvědčené zbraně zvyknou, stanou se imunními a vám zbudou jen oči pro pláč.

comb-13677_640Odvšivit a pročesat!

Po použití nového přípravku vlasy pořádně vyčesejte tzv. hřebenem – všivákem (hustým hřebenem), jenž občas bývá součástí odvšivovacích prostředků. Vši budou při česání z vlasů vypadávat. Aby vám šla práce rychleji od ruku, vlasy lehce namočte. Stačí jen hřebenem opláchnutým vlažnou vodou. Nejlepším řešením se ale jeví roztok octa.

Zbavit se i jen malých zárodků problémů!

Vlasy češte hlavně u kořínků. Pod hlavu vložte bílý papír, abyste parazity pořádně viděli a ty živé mohly převést na druhou stranu řeky.  Jestliže vám z vlasů již nic nevypadává, hledejte na nich hnidy – vajíčka vší. Jakmile byť jen jednu hnidu najdete, sloupněte ji nehtem, abyste se ujistili, že se z ní už nikdy nic nevyklube.

I když si myslíte, že jste se vší nadobro zbavili, raději vlasy pravidelně (asi 2 krát týdně) kontrolujte, nadále používejte šampón proti vším. Na závěr jedno uklidnění – vši, kromě nepříjemného svrbění hlavy, žádnou smrtelně nebezpečnou nemoc nepřenášejí. Minimálně ne v Evropě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *